Det är i klubben som vi möts

Den lokala klubben är hjärtat för verksamheten - det är i den som medlemmarna möts. Det finns över 1000 Y´s Men-klubbar världen och minst lika många klubbprogram. Men gemensam är värdegrunden samt att man genom klubbverksamheten ska understödja socialt och humantärt arbete med inriktning på barn och ungdomar.

Den mest naturliga vägen är genom insamlingsarbete. Men även mer handfast arbete som att assistera som ungdomsledare scouterna eller vara "fadder"/rastmorsa har också sitt värde. I Sverige är arbetet med att sälja julkalendrar ryggraden för många klubbar, som i lilla Ulricehamn där den lokala klubben varje år säljer 3000 kalendrar. Andra exempel på inkomstinbringande verksamheter är en större hantverksmarknad i Jönköping, medan i Örebro arrangerar den lokala klubben en julmarknad och i Järfälla och Lund loppmarknad. I Göteborg bjuder man på sopplunch.

Du som är är intresserad av vår verksamhet är välkommen ta kontakt med närmaste klubb och dess president! Vi vill gärna bli fler och det finns alltid utrymme för den som vill vara med i en Y´s Men´s Club!

Välkommen

Jönköping Y's Men´s Club

Skriven av Super User.

Jönköping Y's Men's Club

Jönköpings Y´s Mens Club är den äldsta av de tre Y´s Men´s klubbarna i Jönköping. Klubben chartrades 1961. Vi är 44 medlemmar som träffas regelbundet. Vi samlas för lunchmöten minst två gånger i månaden då vi lyssnar på intressanta föredragshållare. Våra luncher är på restaurang Guvernören i Jönköping där vi samlas kl 12:30 och äter vår lunch i restaurangen. Kl 13.15 träffas vi i särskilt rum där vi dricker vårt kaffe samtidigt som vi har vår aktuella programpunkt. Dessutom gör vi intressanta studiebesök.

Vi genomför inkomstbringande aktiviteter: Modevisning vår och höst, försäljning av adventskalender med en upplaga på 4 000 st, reklamtåg i samband med stadens handlares marknadsdag. Tillsammans inbringar dessa aktiviteter betydande belopp som årligen delas ut, som stöd till KFUM Ungdomens hus, till ledarstipendier inom KFUM, till lokala sociala hjälporganisationer samt till Y´s Mens rörelsens olika internationella hjälpprojekt.

Klubben är nu under omställning och kommer ombildas till Triangelklubben Jönköping. Det innebär att klubben under hösten 2017 inte är en klubb inom Y´s Men International. Dock kommer klubbens verksammhet att ha samma inriktning som tidigare.

Vi hälsar nya medlemmar välkomna till en gemenskap där vi har väldigt trevligt tillsammans när vi genomför våra olika aktiviteter.

.

Medlemsvården är en viktig del i det lokala arbetet och vi upplever det meningsfullt att satsa på olika projekt.
Vi har en stark tro på framtiden och är öppna för att fler kan bli medlemmar! 

Välkommen som medlem Du också!

 

Program våren 2017

Januari
Sönd. 8    Kl. 16.00.  Julfest för Jönköpings Y-klubbar, Senior, SSKG och Myrorna. Vår klubb har ansvaret. Ungdomens Hus
Fred  13   Kl. 11.00 Lunch och studiebesök på TTC i Axamo / Bäckadalsgymnasiet. Värd: Anna Sandström. Samåkning.
Sönd 22   Kl. 11.00.  Kyrksöndag med besök i Gräshagskyrkan. Kyrkkaffe.
Fred 27    Lunch: ”Mitt kristna hem och vad konsten betytt i mitt liv.” Solveig Bergström berättar.
Februari
Fred. 10   Lunch: "Sapiens - varifrån och varthän?”  P-O Dahlin. 
Ons 15     Kl. 18.00."Dag Hammarskjöld." P-O Kallings. Kvällssamling med festmåltid på Ungdomens Hus.
Fred 24    Lunch: ”Att leda ICA Maxi.” Butiksägare i Jönköping, Karl Ehn.
Mars
Fred 10    Lunch: ”Människor jag mött.” Journalist Yvonne Teiffel, Hallpressen
Ons 15     Kl 18.00. ”Hur familjen Kaljuvee komtill Sverige.”Kersti Penndal berättar. Kvällssamling på Ungdomens Hus.
Fred 24    Lunch: ”Spira i dag och i framtiden.” Utvecklingschef Magnus Lind.
April
Fred 7      Lunch: ”Sömn.” F. överläkare Leif Ockander.
Fred 14    16.00. ”Långfredagsgudstänst med nattvard.” KFUM inbjuder till Bymarkskyrkan.
Fred 21    Lunch: "Sveriges säkerhet." Riksdagsman Sotiris Delis.
Maj
Fred 5      Lunch: ”Det skall du veta!” Läkare Åke Sjöstrand.
Onsd 17   Vårutfärd. Mixed och SSKG inbjuds.
Anm:Luncherna hålls om inte annat anges på Restaurang Guvernören. Start kl. 12.30 då vi äter lunch vid reserverade bord. Program sker ca kl. 13.15 i särskild lokal. Obs: Maten blir något billigare med nya FC-kortet.
Ta gärna med dig gäster!

Presidium

President /ordförand                 Bo Rybrand 036-12 65 00

President elect/Vice ordförande         Anders Jepsson  036-37 11 56

Past president /Styrelsemedlem     Lennart Holm  036-71 22 19

Sekreterare            Eva & Nils-Eric Nilsson 036-13 7720

Kassör                    Göran Elm 036-16 64 96

Klubbmästare         Anita Holm 036-71 22 19

Klubbadress           

Y’s Men’s Club, Jönköping/Triangelklubben Jönköping 

c/o Bo Rybrand  e-post: bo.rybrand@gmail.com

Bygelvägen 6

554 47 Jönköping  036-12 65 00      Bankgiro    140-2874

 

Hemsida:                www.ysmen.se  

Klubblokal

KFUM Ungdomens Hus

Huskvarnavägen 38
554 54 Jönköping


Bli medlem hos oss

Om du vill bli medlem hos oss fyller du i detta formulär. Vi kommer att kontakta dig snarast möjligt.
Fyll i obligatoriska fält *.
captcha
Ladda om

Dela

Rörelsens motto

Att erkänna det ansvar som följer varje rättighet