Det är i klubben som vi möts

Den lokala klubben är hjärtat för verksamheten - det är i den som medlemmarna möts. Det finns över 1000 Y´s Men-klubbar världen och minst lika många klubbprogram. Men gemensam är värdegrunden samt att man genom klubbverksamheten ska understödja socialt och humantärt arbete med inriktning på barn och ungdomar.

Den mest naturliga vägen är genom insamlingsarbete. Men även mer handfast arbete som att assistera som ungdomsledare scouterna eller vara "fadder"/rastmorsa har också sitt värde. I Sverige är arbetet med att sälja julkalendrar ryggraden för många klubbar, som i lilla Ulricehamn där den lokala klubben varje år säljer 3000 kalendrar. Andra exempel på inkomstinbringande verksamheter är en större hantverksmarknad i Jönköping, medan i Örebro arrangerar den lokala klubben en julmarknad och i Järfälla och Lund loppmarknad. I Göteborg bjuder man på sopplunch.

Du som är är intresserad av vår verksamhet är välkommen ta kontakt med närmaste klubb och dess president! Vi vill gärna bli fler och det finns alltid utrymme för den som vill vara med i en Y´s Men´s Club!

Välkommen

Örebro Y's Men´s Club

Skriven av Super User.

Vår klubb har ca 45 medlemmar. Med ekonomiska bidrag och egna arbetsinsatser vill vi stödja ungdomsverksamhet världen över och lokalt, bla genom ett ledarstipendium till välförtjänt ledare inom KFUM Örebro. Varje klubbmedlem bidrar efter sin förmåga. Tillsammans ger vi stöd till andra och får gemenskap och glädje tillbaka. Klubben vill också informera medlemmarna i aktuella samhällsfrågor genom föredrag och studiebesök.

Våra aktiviteter

-Träslödsgrupp Fredagar kl 1400 - 1700 på Sörbyängsskolan

- Frimärksklipp

- Besök på olika KFUM-arrangemang

- Boule i Sveaparken

Y-klubbens vårprogram 2017

 

Y-klubbens (Örebro) vårprogram 2017

Söndag 22 januari kl 1000

Kyrksöndag i Betlehemskyrkan

Predikar gör Katarina Linderborg

Efter gudstjänsten serveras kaffe i samlingssalen

Tisdag 7 februari kl 1500

Sonja Wenell berättar om hur det är att ”Arbeta som kvinna i Saudiarabien”

Tisdag 21 februari kl 1500

Pastor Katarina Linderborg berättar om ”Fem månader i det heliga landet”

Onsdag 8 mars kl 1500

Andreas Eklund från Open Doors berättar om arbetet med att hjälpa världens förföljda kristna

Tisdag 21 mars kl 1500

Museichefen på Skoindustrimuseet i Kumla Lilian Edström kåserar om ”Skor och berättelser om skostaden Örebro”

Onsdag 5 april kl 1500

Göran Lindhé ordförande i Sällskapet Gamla Örebro visar Örebrofilmer från förr

Onsdag 19 april kl 1800

Valmöte

Torsdag 27 april kl 1945    

Vårträff iBetaniakyrkan
Voxette sjunger vårsånger för oss under 15-20 min därefter blir det kaffe eller thé med bulle och kaka under gemytlig gemenskap 

Onsdag 10 maj kl 1500

Studiebesök på Campus USÖ

Samling vid Café Spring i entréplanet

Onsdag 31 maj

Vårruset

Funktionärsuppgifter

Torsdag 1 juni

Vårutflykt till Karlskoga med lunch på Strandkanten kl 1200 (99 kr) och besök på Nobelmuseet i Björkborn kl 1400 (120 kr)

Möteslokal är Tegelbruket om ej annat anges

Presidium verksamhetsåret 2016-2017

President Örjan Landell, tel: 019-245882

Vice president Vakant

Past president Sören Rahmqvist, tel: 019-245436

Sekreterare Gunnel Rahmqvist, tel: 019-245436

Kassör Lars Ekström, tel: 019-244963

Ledamot Ingrid Hesselbom, tel: 019-245344

Kontakt
Hemsida: http://ykfum.ovation.se
E-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Kontakt

Hemsida: http://ykfum.ovation.se

E-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

 


 

Dela

Rörelsens motto

Att erkänna det ansvar som följer varje rättighet